رفتن به نوشته‌ها

چاپ کتاب به شیوه جدید از کجا شروع شد ؟

چاپ کتاب مفهومی متفاوت با کتابت یا همان تالیف کتاب دارد. نوشتن کتاب تاریخی بسیار طولانی دارد، تالیف کتاب ها در گذشته به صورت های مختلفی انجام می شد مانند نوشتن بر روی لوحه های گلی یا همان کتیبه ها، نوشتن بر روی پوست حیوانات و….. چینی ها و مصریان باستان را از مخترعان کاغذ بر می شمارند. مصریان باستان از گیاهی که در نیل می رویید و پاپیروس خوانده می شد نوعی کاغذ را به وجود آوردند که به همین نام خوانده می شود. آنها با استفاده از جوهرهای مختلف و با خط خود که هیروگلیف نامیده می شود، به نوشتن می پرداختند.

 

اولین مخترع ماشین چاپ که منجر به صنعت چاپ شد را یوهانس گوتنبرگ می دانند. یوهانس گوتنبرگ یک زرگر آلمانی بود که او را اولین سازنده ماشین چاپ در اروپا می دانند.

اولین کتاب : چاپ اولین کتاب در اروپا توسط دستگاه یوهانس گوتنبرگ اتفاق افتاد. در سال ۱۴۵۲  درست یک سال پیش از پایان قرون وسطا، نخستین کتاب با دستگاه چاپ «یوهان‌گوتنبرگ» به چاپ رسید.

از یوهان گوتنبرگ اغلب به عنوان مخترع صنعت چاپ یاد می‌شود اما آنچه را که او انجام داد ابداع اولین روش استفاده از حروف چاپی قابل جابجایی و ماشین چاپ بود که این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوان مطالب نوشته‌شدهٔ گوناگون را با سرعت و دقت به چاپ رساند. البته این صنعت ۴۰۰ سال قبل از وی توسط یک بازرگان چینی به نام بی شنگ استفاده می‌شد و حدود ۲۰۰ سال قبل نیز در کره مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مهم‌ترین اثر گوتنبرگ انجیل گوتنبرگ یا انجیل ۴۲ سطری است، که از لحاظ زیبایی خطی و کیفیت صنعتی آن در زمان خودش انجیلی بی‌نظیر بود.

یشرفت این صنعت بعد  از زمان گوتنبرگ تا قرن بیستم

-حدود ۱۴۹۰ میلادی روشهای مختلف اسیدکاری روی صفحات فلزی شکل گرفت. سال ۱۵۵۰ اولین لنز توسط کاردون (Cardon) ایتالیایی ساخته شد. آلومیس زنه فلدر در سال ۱۷۹۶ روش لیتوگرافی را ابداع نمود. وی به مخترع چاپ سنگی شهرت دارد.

-حدود سال ۱۷۹۹ تا ۱۸۰۰ اوبی رو در پاریس نخستین دستگاه کاغذسازی را اختراع نمود. در سال ۱۸۲۰ دستگاه های کامل تری ساخته شد.

-در سال ۱۸۱۱ نخستین ماشین سیلندی لتر پرس که با نیروی بخار کار می کرد توسط کونیک Koenig مخترع آلمانی ساخته شد. و در سال ۱۸۱۸ با همکاری باور – ماشین چاپ سیلندی مضاعف عرضه گردید که پشت در وی کاغذ در این دستگاه به چاپ می رسید.

-در سال ۱۸۲۲ ویلیام چرچ church اولین ماشین حروفچینی را به ثبت رسانید.

-در سالهای ۱۸۲۶ و ۱۸۵۲ نیس فورنیس S.N.Niepce و تالبوت Talbot تهیه فرم چاپ روی صفحه های فلزی از جمله مس را به طریقه فتو مکانیکی ابداع کردند وبا ساخت برس دستیف نمونه هایی تکثیر نمودند.

 

 

-در سال ۱۸۴۴ ریچارد هو در ایالات متحده ماشین چاپ رتاتیو را به ثبت رسانید فرم چاپ به صورت مدور، دور سیلند بسته می شد.

-ژیلوت Gillot به سال ۱۸۵۰رسید کاری روی فلز را تکامل بخشید.

-در سال ۱۸۵۱ اسکات آرشر Archer روش کلودیوم مرطوب (شیشه نگاتیو) را ارایه کرد.

-در سال ۱۸۵۹ هنری جمز H. james در انگلستان با روش فتوشیمی گرافی کلیشه زیر را ساخت.

-در سال ۱۸۶۶ در ایالات متحده اولین ماشین چاپ با کاغذ رول به ثبت رسید.

 

 

-۱۸۷۰ اولین دوربین نوسانی ریلی توسط موس Moss ساخته شد.

-سال ۱۸۷۴ کارل کلیچ K.klic اهل چک با استفاده از نوعی کاغذ کاربن، تهیه فرم را بهبود بخشید.

-در سال ۱۹۱۰ اولین ماشین هلیوگراور با استفاده از تیغه دکتر بلید شروع به کار کرد.

-در سال ۱۹۱۲ ماشین چاپ پشت وروزن افست توسط کاسپارهرمان طراحی و ساخته شد(کاغذ به صورت رول).

-در سال ۱۹۱۲ شرکت رولند ماشین چاپ افست با سه سیلندر مسلوی را تولید کرد.

-در سال ۱۹۵۰ سیستم حروفچینی منوفتو (تکامل یافته منوتایپ) اختراع شد.

-در سال ۱۹۶۵ دکتر هل  Dr.Hell با ارایه سیستمی نوین و ساخت دستگاه اسکنر تحول بزرگی در حروفچینی و فتو لیتوگرافی به وجود آورد.

-در سال ۱۹۷۶ اشعه لیزر در دستگاههای فتو لیتو گرافی و حروفچینی به کار گرفته شد.

گردآوری : بخش مجازی انتشارات آموزشی و پژوهشی بوعلی

منابع :

https://fa.wikipedia.org

https://article.tebyan.net/84752/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B9-%DA%86%D8%A7%D9%BE-%D9%88-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DA%86%D8%A7%D9%BE%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

 

منتشر شده در اخبار نشرچاپ کتاب

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *