رفتن به نوشته‌ها

پاورپوینت شناخت و بررسی گره چینی چوبی در بناهای تاریخی گرگان

پاورپوینت شناخت و بررسی گره چینی چوبی در بناهای تاریخی گرگان

پاورپوینت مهارت ساخت دانش بومی وشناخت و بررسی هنر گره چینی چوبی بناهای تاریخی گرگان در 55 اسلاید

هنر گره چينی و گره سازي از جمله هنرهايی است كه امروزه كم تر بدان پرداخته می شود. گره، نگاره های آذينی پرپيچ و تاب در كار گره چينی است وگره چينی هنری بر پايه اعتقادات آيينی و عرفانی و نتيجه وحدت در ساحت كثرت است.

گره عبارتست از ترکيبی يکپارچه از نقش های هندسی متنوعی که در يک چارچوب مشخص به طور هماهنگ و مکمل قرار گرفته اند. گره سازی در صورت های مختلف در آجركاری، گچ بری،كاشی كاری، آيينه كاری نيز متجلی شده است. اما آنچه در بافت تاریخی گرگان بيشتر مرسوم بوده، گره سازی چوبی است.

در گره سازی چوبی خانه های تاريخی گرگان بيشتر گره هايی طراحی شده است كه به لحاظ ترسيم ساده تر و به لحاظ ساخت آلات و اتصالات آسان تر هستنداز همين رو در كنار استفاده از گره های متداولی چون شمسۀ دوازده، چهار و هشت، جعفری و چهارلنگه از انواع طرح های هندسی ساده مانند شبكۀ مربع، مستطيل، و مثلث به وفور استفاده شده است

این فایل یک مجموعه جامع و کامل درباره معرفی و شناخت هنر گره چینی چوبی بناهای تاریخی شهر گرگان به همراه تصویر، نقشه، طرح های هندسی رایج در گره چینی چوبی بناهای تاریخی گرگان، شیوه ساخت گره چینی، چوب های مورد اسنفاده و رایج در گره چینی بناهای گرگان و … می پردازد.

 

منتشر شده در Uncategorized

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *