رفتن به نوشته‌ها

دانلود پاورپوینت مبانی فیزیولوژی ورزشی

دانلود پاورپوینت مبانی فیزیولوژی ورزشی

 

دانلود پاورپوینت مبانی فیزیولوژی ورزشی با فرمت ppt و در62 اسلاید قابل ویرایش

قسمتی از متن پاورپوینت

متابولیسم عضله: انرژی برای فعالیت ورزشی

توانایی انجام کار، به وجود آوردن تغییر جهت و حفظ زندگی همگی به انرژی نیاز دارند
سلولهای بدن به منظور حفظ حیات و انجام کار، باید بطور مداوم انرژی شیمیایی داشته باشند.
آزاد شدن انرژی شیمیایی از طریق فرآیندهای متابولیسم نیرو را برای فعال سازی عضلات و تکمیل عملکردهای مورد نیاز سلولهای زنده فراهم می کند.

انرژی برای فعالیت ورزشی

کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین هایی که ما می خوریم به صورت مستقیم برای انقباض عضلانی استفاده نمی شوند. بلکه، انرژی که مولکولهای این مواد غذایی را به هم متصل می کند باید به صورت شیمیایی آزاد شود و به شکل یک « فسفات پرانرژی» به نام آدنوزین تری فسفات(ATP ) ذخیره شود.
ترکیب شدن و جدا شدن این ترکیبات پرانرژی به وسیله پروتئین خاصی به نام آنزیم تسهیل می شود
اصل واکنش های جفت شده
واحدهای ساختاری برای بازسازی ATP در فراورده های حاصل از شکستن آن یعنی آدنوزین دی فسفات(ADP ) و فسفات آلی ( Pi ) بازسازی می شود.
انرژی لازم برای بازسازی ATP از سه مجموعه واکنش های شیمیایی متفاوت که در درون بدن اتفاق می افتند فراهم می شود
lانرژی رها شده از هر کدام از این سه مجموعه واکنش با انرژی مورد نیاز برای بازسازی ATP جفت می شود.
آدنوزین تری فسفات یا ATP نوکلئوتیدی است که در سلولها به عنوان حامل انرژی بکار می‌رود. آدنوزین فسفات که ترکیب شیمیایی خاصی است، در تمام جانداران برای تبدیل انرژی به کار می‌رود. آدنوزین تری فسفات با انتقال انرژی خود به مولکولهای دیگر، گروه انتهایی فسفات خود را از دست داده و به آدنوزین دی فسفات ADPتبدیل می‌شود یا اینکه با از دست دادن دو گروه فسفات (PP۱)، به آدنوزین مونو فسفات AMP تغییر می‌یابد، که این فراورده‌ها نیز مجدا می‌توانند با کسب فسفات به ATP تبدیل شوند.همچنین این ماده پیش ماده DNA و RNA است و از آن به عنوان کوآنزیم استفاده می شود
متابولیسم هوازی و بی هوازی
واژه متابولیسم به مفهوم کل واکنش های شیمیایی است که در داخل بدن رخ می دهند lمتابولیسم هوازی به یک سری از واکنشهای شیمیایی اشاره دارد که به تجزیه کامل کربوهیدراتها و چربیها به دی اکسید کربن، آب و انرژی در حضور اکسیژن منجر می شود ( این فرایند اکسیداسیون نامیده شده و در میتوکندری رخ می دهد) lمتابولیسم بی هوازی به یک سری از واکنشهای شیمیایی اشاره دارد که به تجزیه نسبی کربوهیدرات به ترکیبات واسطه ای و مقدار اندکی انرژی بدون حضور اکسیژن منجر می شود.
سیستم ATP-PC
برای ذخیره شدن انرژی در درون سلولها مولکول فسفات پرانرژی دیگری به نام فسفوکراتین(Pcr)، مورد استفاده قرار می گیرد.
انرژی حاصل از Pcrنمی تواند مستقیماً برای انجام کار در سلولها استفاده شود، بلکه این انرژی برای بازسازی مولکولATP مورد استفاده قرار می گیرد
هنگامی که از طریق انزیم کراتین کیناز جدا شدن گروه فسفات از ATP انرژی آزاد شد، از طریق شکستنPcr به کراتین(cr) و فسفات غیرآلی (Pi)که انرژی لازم برای تولید ATP را فراهم می کند، مولکول ATP می تواند بازسازی شود.

شکل 1-2: انرژی و فسفات غیرآلی (Pi) که از تجزیه کراتین فسفات به دست می آیند برای ترکیب شدن گروه فسفات سوم به آدنوزین دی فسفات مورد استفاده قرار می گیرند تا آدنوزین تری فسفات(ATP) تشکیلشود.

 


 

منتشر شده در Uncategorized

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *