رفتن به نوشته‌ها

دانلود پاورپوینت تئوری پیچیدگی و آشوب با فرمت ppt ودر 57 اسلاید

دانلود پاورپوینت تئوری پیچیدگی و آشوب

 

دانلود پاورپوینت تئوری پیچیدگی و آشوب با فرمت ppt ودر 57 اسلاید قابل ویرایش

قسمتی ازمتن پاورپوینت

بشر در دورانی به سر می برد که پیچیدگی جزو جدایی ناپذیر آن است.پیچیدگی عامل تعیین کننده ای در پدیده های طبیعی و همچنین درپدیده های ساخته دست بشر است.

مفهوم پیچیدگی می تواند هم در داخل سازمان و هم در رابطه با محیطی که سازمان با آن روبرو است .
آنچه مهم است درک این پیچیدگی هااست.

در گذشته دانشمندان جهان را مجموعه ای از سیستم هایی تصور می کردند که مطابق با قوانین جبری طبیعت ،به طریقی مشخص وقابل پیش بینی در حرکت است.

ازاینرومعتقدبودند:
معلولها به صورت خطی ، برایند علل خاصی هستند،اما امروزه ایشان جهان را مجموعه ای از سیستم هایی می دانند که به شیوه ی خود سامانده و خلاق،عمل می کنند.این علم جدید ،تئوری پیچیدگی
نامیده می شود.(Complexity Theory)

با توجه به نقش تغییرات محیطی در شکل گیری تئوری پیچیدگی ،قبل از پرداختن به این بحث لازم است مقایسه ای بین شرایط محیطی قبل و بعد از دهه ی 90 صورت گیرد.جدول بیانگرتفاوتهای این دو دوره است.

به دنبال تغییرات مذکور،تئوریها نیز به منظورتطابق با تحولات صورت گرفته،تغییر و تکامل یافتند که این سیر تکامل در زیر نشان داده شده است:

علیرغم تقسیم بندی زمانی فوق بسیاری از صاحب نظران ، تئوری آشوب را جزئی از تئوری پیچیدگی می دانند ،برخی دیگر آندو را معادل یکدیگر قلمداد کرده و برخی نیز آندو را دو روی یک سکه می شمرند.

برخی از پیچیدگی ها بواسطه کارهای انجام شده توسط آدمی بوجود آمده است.بطور مثال پیشرفتهایی که در زمینه ارتباطات و علوم گوناگون بوجود آمده باعث پیچیدگی محیط و درون بسیاری ازسازمانها شده است و برخی دیگر از پیچیدگی ها بطور طبیعی و بدون دخالت بشروجود داشته است ولی بعلت عدم دانش بشری دانشمندان از آن آگاهی نداشتند و با اینکه اقدام به ساده سازی آن پدیده های پیچیده می نمودند تا بتوانند آن پدیده ها را تشریح نمایند.

به گفته ی یکی از صاحب نظران مدیریت:

”تئوري بي نظمي و آشوب اولين ضربه را بر پيكر پارادايم سنتي مديريت وارد آورد ومي رود تا اساس پارادايم تازه اي را در مديريت و ساير علوم مرتبط شكل دهد. نظريه هاي مديريت علمي ، روابط انساني ، مديريت مقداري و كمي و مديريت سيستمي افسانه مي شوند و اقعيتهاي امروز در تئوري هاي بي نظمي و آشوب با ويژگيهاي خاص پديدارمي گردند“)دکتر الوانی)

HATCH میگویند:

”در دوراني كه تغييرات مداوم ، تصادفي و بدون نظم است ، لازم است كه شيوه هاي تفكر سنتي را در هم بشكنيم تا بتوانيم تغييرات را به نفع خود به كار گيريم “

vتعریف سنتی: بی نظمی،آشوب و نوعی درهم و برهمی کلی مانند ریزش آب از یک آبشاریا شرایط جوی

vتعریف جدید: آشوب ممکن است صرفا سطح بالایی از پیچیدگی باشد که میتواند از فرایندهای قطعی منبعث شود.

 

 

منتشر شده در فایل و محصولات دانلودیکتاب و فایل pdf

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *